KWW Macieja Sonika

#4. Budżet dla opornych

#4. Budżet dla opornych

Czwarty już odcinek to "Budżet dla opornych". To być może pierwsza lokalnie próba prostego przedstawienia, skąd w budżetach samorządów bierze się kasa i w jaki sposób jest wydawana. W skrócie: "Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o dużej budżetowej kasie, ale nie mieliście kogo zapytać".

Po raz pierwszy w naszym podcaście „Sonik mówi jak jest” wystąpi gość! 

W pierwszej części podcastu prowadzący Maciej Sonik i Adam Niewalda wyjaśniają podstawowe informacje na temat budżetu powiatu – skąd pochodzą dochody (m.in. udział w podatkach PIT i CIT, dotacje, subwencje) i jak są dzielone na poszczególne działy. Przybliżają trudności ze spinaniem budżetu w dobie rosnącej inflacji oraz porównują finansową sytuację powiatu z gminami. Dowiecie się też, ile z każdych 100 zł, płaconych przez mieszkańca z tytułu PIT do Urzędu Skarbowego, wraca do powiatów i do gmin.

Kolejny blok to rozmowa ze skarbnik powiatu Iloną Adamkiewicz – zdobywczynią tytułu Mistrza Finansów Publicznych. Opowiada ona nie tylko o konkursie, ale również o swojej pracy skarbnika – od konstruowania budżetu, przez kontrolę wydatków, do największych wyzwań finansowych samorządu.

W ostatniej części prowadzący omawiają szczegółowo wydatki rekordowego budżetu powiatu krapkowickiego na 2024 r. (131 mln) – rekordowo wysokie są również nakłady inwestycyjne (68 mln) – na drogi, oświatę, służbę zdrowia i inne dziedziny. Wyjaśniają kwestię deficytu i bezpiecznego poziomu zadłużenia. Na koniec podsumowują wzrost środków przekazywanych co roku dla organizacji pozarządowych.

Dużo liczb i skomplikowanych procedur opowiedzianych na luzie, na wesoło i tak prosto, jak się tylko dało. Zachęcamy do zapoznania się z czwartym odcinkiem.

YouTube player
Udostępnij!

#4. Budżet dla opornych
Ta strona używa cookies do lepszego działania. Nie zbieramy Twoich danych osobowych.
Skip to content